Benzín v Čechách za 5,36 Kč/litr

Marcel Potužák

Z mnoha zpráv uváděných v médiích často slýcháváme, jak to či ono podraží a většinou pro omluvu je uvedeno, že ceny v EU jsou stejnak vyšší a tak dříve nebo později k tomu dojít muselo. Připomíná mi to strašení malých dětí, kteří tak mohou získat fobii na celý život. Když se řekne A, je však zapotřebí také říci B, popřípadě další písmena abecedy. Od těch novinářů, kteří toto píší se mi to zdá krajně nezodpovědné, na jejich omluvu je však třeba dodat, že nejsou plně seznámeni s životem v zemích EU. Pokusím se zde nastínit obraz, z pohledu průměrného občana Bavorské spolkové země, převedeného do našich podmínek. Bude to možná znít jako naprostá utopie a mnozí mne možná nařknou z vytváření ještě větších mlh a polopravd, než vytváří zmínění novináři. Prosím proto laskavého čtenáře o shovívavost a nechť  je tento článek brán spíše jako zamyšlení.

Nedávno byla v Bavorsku uveřejněna zpráva, že průměrná mzda dosáhla 5000 DM. Slovo průměrná a jeho skloňované podoby nemam rád. Většinou se za tímto pojmem schováno něco, co se čtenář nemá šanci dovědět, alespoň ne běžně dostupnými informacemi. A statistici mi jistě dají za pravdu, že průměr může mít různé podoby, názvy a především může nabývat velice rozdílných hodnot. Pro vaši představu uvedu, že v ČR průměrná měsíční mzda již překročila 13.000 Kč… Přistupme na hru o průměru a připusťme, že jsem Honza a jsem průměrný občan ČR s průměrnou českou mzdou a můj kamarád Hanz je Němec z Bavorska s průměrným německým platem. Hanz nikdy nebyl v Čechách, prý se tam bojí, jsou tam samí loupežníci a zloději, kteří člověka okradou o auto, když stojí na červenou na křižovatce. Ptal jsem se ho jak si mysli, že se žije v Čechách. Zeptal se mě na průměrnou mzdu. Vzhledem k tomu, že je Němec a věří své silné marce a ze zkušeností ze zahraničních dovolených přišel na to, že u nás musí být 2,6 x dráž, ale spíš levněji. Oba děláme velice podobnou práci. Připusťme, že bychom tedy za tuto práci měli byt srovnatelně zaplaceni. Nebudu vám vyčíslovat, co všechno si můj kamarád Hanz může za svůj plat koupit a o jaké množství víc. Takových srovnání již bylo jistě hodně. Hanz na to šel jinak, řekl bych od lesa. A vy se nyní máte možnost kouknout, kolik by měly ty které věci a služby stát v ČR kdyby zůstal zachován poměr, že já vydělávám 2,6 x více (13.000Kč/5.000DM) než můj kamarád Hanz.

Benzín: Věčné téma, naříkáme oba jak se jeho cena zvyšuje a jak už se nevyplatí jezdit autem. Pánové z OPECu se domluvili, že cenu ropy „trošku“ zvednou a zatím se jim to daří. Hanz mi říkal, že je benzín teď v Bavorsku za 2,06 až 2,36 DM/litr. Pokud zůstane zachován poměr 2,6 tak u nás v ČR by mohl stát 2,6 x tolik než v Bavorsku tedy od 5,36 Kč do 6,14 Kč/litr. Za tuhle cenu se už opravdu nevyplatí sednout za volat. Naštěstí se už projednávala pomoc sociálně slabším spoluobčanům na příspěvky na benzín. Čtenář určitě uhodne ve které zemi to bylo.

Bydlení: Hanz bydlí v Mnichově a říkal, že Mnichov je považován za jedno z nejdražších měst na světě a snese srovnání třeba s New Yorkem či Tokyem. Já žiji v Praze a mí mladí američtí přátelé říkali, že je to  skvělé město, kde se dá neuvěřitelně levně žít a na odpovídající úrovni s fungující infrastrukturou. Hanz se svou přítelkyní bydleli ve dvoupokojovém bytě (61 m2 ) na okraji Mnichova. Platili 850 DM warm  (tzn. se vším všudy, plyn elektřina a nájem). Vzhledem k tomu, že čekají potomka chtějí se přestěhovat do většího, alespoň čtyřpokojového bytu se zahrádkou. Hanz chce mít pracovnu a pro dítě bude potřeba vlastní pokoj. Ptal se mě na radu jestli se má nastěhovat do bytu na severním okraji Mnichova, který je dál od centra za 1700 DM/měsíc, nebo na východním okraji, který je blíž, ale stojí 2.200 DM/měsíc. Oba byty jsou v klidné lokalitě, ve spojení MHD, se supermarketem za rohem a jsou srovnatelně velké. Já na to, proč rovnou neuvažuje o koupi vlastního domu. A on mi řekl, že už na to myslí od studií a tak si založil stavební spoření. Ale je to prý hodně drahé, firma chce neuvěřitelných 345.000 DM za barák na klíč o zastavěné ploše 141 m2 se základovou deskou, nepodsklepený a ještě k tomu bez pozemku.

Při poměru 2,6 bych teda v Praze měl zaplatit v Praze za 2+1 se vším všudy 2,6 x 850 = 2.210 Kč, za 4+1 od 4.420 Kč do 5.720 Kč podle toho jestli budu bydlet v Ďáblicích nebo na Vinohradech. A až se rozhodnu, že si postavím vlastní dům v Průhonicích, doufám, že také najdu firmu která mi ho na klíč postaví za 897.000 Kč a to v téhle zpropadené ceně nebude pozemek!

Telefonování: Hanz říkal, že od té doby co je na trhu třetí mobilní operátor E-Plus, tak se i ostatní operátoři umírnili v cenách a prý to i  ťuklo toho molocha Deutsche Telecom a snížil poplatky. Při volání z mobilu platíš od 0,18 DM/min do 1,68 DM/min v závislosti na čase, kdy voláš, jestli voláš na pevnou síť, na mobil u stejného operátora nebo u konkurenčního, a jaký jsi si předplatil měsíční tarif. Ten se pak pohybuje od 14 DM/měsíčně do 200 DM/měsíčně u těch nejexkluzivnějších. A serfování po internetu prý také jde s těmi novými ISDN přípojkami a s tarifem od 0,015 do 0,026 DM/min.

V Čechách teda asi budu platit 2,6 krát víc, když mám tolikrát vyšší plat. A tak volaní z mobilu mě přijde na 0,468 Kč až  4,368 Kč/min. Měsíční paušály ve výši 36,40 Kč a nebo u exkluzivního na 520 Kč/měsíčně. Což se dá vydržet. A po večerech si zaserfuji na Netu za 0,039 Kč až za 0,0676 Kč/min.

Auta: Hanz mi říkal, že až se to malé narodí, bude muset koupit kombíka, aby měl kam dávat všechny ty věci co mimina potřebují a tak si vybral Suzuki Baleno Kombi 1,6 GLX Special za 31.550 DM, když zaplatí „na dřevo“ a nebo si vezme lesing při jednorázové splátce 12.000 DM a pak po dobu 36 měsíců 600 DM. Jeho sen je však malý, ale nadupaný sporťáček BMW Z3, ale ta zatím musí počkat, protože stojí skoro 70.000 DM

V Čechách u dealera Suzuki bych Baleno Kombi 1,6 GLX Special za 82.030 Kč „na dřevo“ také bral, ale když by to jinak nešlo tak si ho vezmu na splátky, jednorázově zaplatím 31.200 Kč a pak po dobu 36 měsíců těch 1560 Kč, snad někde ušetřím. A snad někdy našetřím na BMW Z3 těch zpropadených  182.000 Kč.

Jídlo a pití:  Povídám Hanzi, z těch cen mi nějak vyhládlo, nepůjdem se někam najíst? Proč ne, říká na to Hanz, mám jednu oblíbenou Biergarten tady nedaleko v Anglické zahradě. Je to mimochodem nádherný park o rozloze přes 350 ha táhnoucí se celým městem od severu k jihu podél řeky Isar. Cestou mi vypraví o tom, že tady sídlila právě redakce Svobodný Evropy s vysíláním do Čech a o špiónovi Minaříkovi, stražícího bombu, ve snaze zničit štvavou vysílací stanici…Tvářím se že jsou to pro mne novinky, abych mu nezkazil radost, která z něho jen čiší při vyprávění dramatických událostí.

                Posadili jsme se na „zakrádce“ v restauraci, Hanz objednal u číšníka dvakrát Mass piva (Mass=1litr) po 8,50 DM a jídelní lístek. Doporučil mi Schnitzel s opékanými bramborami a s hromadou zeleniny. Cena lidová 22,50 DM. Když to číšník přinesl na obrovském talíři s 200 gramovou porcí opečených brambor a řízkem přečuhujícím na obou koncích talíře, mlčel jsem. Nevěděl jsem, jestli bych Hanze v Praze mohl pozvat do restaurace, která by něco podobného nabízela v cenách, které si on představuje, že u nás panují. Našel bych restauraci, která za řízek s bramborem účtuje 57,20 Kč a litr piva za 22,10 Kč ?

Hanz se zatím do Čech nechystá, naštěstí pro mne a i pro něj. Přišel by totiž o krásnou iluzi, která se zamlouvá i mě. A co vám?  No řekněte, nežily by jste v takovém cenovém ráji ?

 

Tento článek si také můžete přečíst na , kde byl uveřejněn.

  

 Marcel Potužák, Mnichov 19.7.2000

Zpět